Látogass el a műhelyünkbe és készítsd el a saját fabetűs plakátodat!
Annyi képpel, tárggyal, dekorációval vesszük körbe magunkat. Percek alatt szerezhetünk egy új képet a falra. De ha mi dönthetnénk róla, hogy mi az a pár szó, vagy mondat, amit minden nap szeretnénk megpillantani az otthonunkban vagy a munkakörnyezetünkben, mi lenne az?
Te milyen üzenetet tennél ki az irodád, a szobád, a nappalid falára?
Hiszünk benne, hogy a szavaknak és az alkotásnak varázsereje van. Személyesen tapasztaltuk. A saját műhelyünk úgy indult el 10 évvel ezelőtt, hogy mielőtt bátorságot merítettünk volna az előkészületekhez, nulladik lépésként egy nyomdászmester segítségével készítettünk magunknak egy plakátot. Szerettük volna, ha minden nap emlékeztetne minket a nagy álmunkra: egy saját letterpress műhelyre. Egy ideig a nappalinkban nézegettük az ott készült posztert, ami akkor nyert valódi értelmet, amikor végre kiakaszthattuk az első műhelyünk falára.
Hogyan néz ki nálunk egy plakátnyomó workshop? Milyen érzés a saját plakátodat elkészíteni? Miért lehet szuper ajándék egy ilyen workshop bizonyos élethelyzetekben?
Talán az a legjobb, ha egy olyan pár meséli el neked a saját szavaival, akik a 10. házassági évfordulójuk alkalmából jártak nálunk plakátot készíteni.
"Nyugodt beszélgetéssel kezdtük. Kik vagyunk, mik vagyunk? Fontos ez, ha az ember a következő két- két és fél órát együtt tölti a műhelyben a mesterrel. Aztán elkezdtük.
Az első döntés: Mit írjunk a plakátra?A feleségemmel vagyunk ott, sokat beszélgettünk előtte már a feliratokról, ő engedékeny, de azért érdemes volt előre készülni, mert ezzel a néhány szóval fogunk dolgozni ezután órákon át. Nincs delete gomb vagy backspace. Megvagyunk.
A következő lépés, hogy betűket válasszunk a készletből. Sok közülük antik darab, faragott. Izgalmas a formák sokszínűsége. Ez is közlés. Hogyan helyezzük el őket. Melyik szavak legyenek egymás mellett, melyikek egymás alatt.
Jöhet a centi (mert ugye, nincsen középre igazító gomb). A betűk között fémeszközökkel ékeljük ki a betűközöket, fixáljuk a feliratot. Megvagyunk? Megvagyunk. Hihetetlen a rádöbbenés, hogy ez valamikor így zajlott. Sok-sok finomhangolás.
Felkenjük a tintát, aztán indulhat a nyomtatás? Lassan a testtel! Próbanyomtatás, próbafestés. Ekkor látszik, hogy néhány betű magasabb, mások alacsonyak. Alá kell polcolnunk azt, amelyik alacsonyabban van. A papírhoz kell érnie. Papírlapokkal emeljük a betűket. A mester mondja, hogy kettőt vagy 3-at tegyünk alá. Milliméterekkel dolgozunk.
A gép újra nyomtat, finomítunk, újra nyomtat és mi újra finomítunk. És végül sikerül. Minden betű jól látszik. Ezer féle tinta jelenti az újabb festék és jelentésrétegeket. Melyik szót emeljük ki pirossal. A mester szól: festhetünk az új körben ezekre a színekre valami teljesen mást. Minden festés egy kis meglepetést tartogat, mert nem tudjuk a betűk, a gép, a festékhenger egymásra rakódó vonásai mit hoznak ki magukból.
A gép mozdul, ha tekerjük és kijön a nyomat. -Váóóó…, Azta… -ezeket mondjuk, amikor meglátjuk az eredményt. Van ebben valami ősi, valami véletlenszerű, valami egyedi.
Beszélgetés, csend, várakozás, elmélyült munka, színkavalkád, jelentés- és festékrétegek, ez volt a plakátnyomtató workshop az INK Letterpress nyomdában."
Ha kedvet kaptál, hogy elkészítsd a saját plakátodat egy számodra fontos üzenettel, vagy szívesen ajándékoznád a közös alkotást élményét valakinek, a workshop és az ajándékutalvány részleteit itt találod!
Várunk szeretettel a Bakonyban!